Oczyszczacz powietrza – kiedy i dlaczego warto go używać?

Kwestia zanieczyszczenia atmosfery trafiła już do świadomości każdego obywatela naszego kraju i sporadycznie bywa marginalizowana. Polacy dostrzegli, że jakość powietrza, które codziennie wdychamy, niewątpliwie oddziałuje na nasz stan fizyczny. Tak długo jak nie będą wdrożone systemowe rozwiązania, każdy powinien zatroszczyć się o swoje zdrowie, np. poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość w naszych sklepach

Im bardziej rozwinięty region, tym bardziej prawdopodobne jest ryzyko występowania wysokiej kondensacji pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Na rozwój wielu chorób płuc podatni są głównie rezydenci dużych miejscowości lub okolic w sąsiedztwie zakładów przemysłowych emitujących do atmosfery znaczne ilości owych pyłów. Cykliczne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli znacznie osłabić szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza szeregu renomowanych producentów, jak przykładowo Cado, Wood’s bądź Airdog, od lat obecne są w asortymencie polskich sklepów, więc nie jest to już coś nowego na naszym rynku. Co kluczowe, poza filtrowaniem z atmosfery zanieczyszczeń, nieraz posiadają one także inne dodatkowe funkcje.

Oczyszczacze powietrza odfiltrowują nie tylko pyły i drobnoustroje

Oczyszczacze powietrza występują w kilku rozmiarach, wobec tego bez problemu dobierzemy urządzenie właściwe do danej objętości mieszkania. Są to urządzenia niezbyt ciężkie, dlatego bez wysiłku daje się przenieść je między pokojami. Oprócz eliminowania z powietrza pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, zatrzymują one też grzyby oraz zarazki, które mogą wywoływać liczne reakcje alergiczne lub choroby, jak również szkodliwy formaldehyd. Dużo oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje i nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza w pomieszczeniach orzeźwiającą atmosferę, a jednocześnie przynosi mocniejszy sen. Część urządzeń posiada też sensory ostrzegające o obecności dwutlenku węgla. Używanie oczyszczacza powietrza zaleca się zwłaszcza alergikom.