Endodoncja mikroskopowa – nowoczesne metody

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym tematem. Obecnie natomiast, wykorzystując odpowiednie sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne leki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, że leczenie okaże się całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, gdy pojawi się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, dzięki czemu dentysta może dotrzeć do najgłębiej położonych tkanek uzębienia. Warto jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Których?

Czym przeprowadza się leczenie kanałowe?

Oprócz narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku stomatologa, minimalizując niemal do zera ryzyko wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie także sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji ułatwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze stosują też specjalne narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie kuracji i poprawienie komfortu pacjenta.

Refundowane leczenie kanałowe

Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie zawsze będzie ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 lat. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeżeli jest ono niezbędne, dobrze udać się do dentysty dysponującego odpowiednimi akcesoriami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni pacjenci piszą w internecie.