Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o biopsji prostaty, znajdziesz na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Gruczoł krokowy, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu i wielkości do włoskiego orzecha. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak istotne jest jej regularne badanie. Daje to możliwość ujawnienia zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, a także wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Warto zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno lekceważyć niebezpieczeństwa jego potencjalnego rozwoju.

Niepokojące symptomy – kiedy odwiedzić specjalisty?

Panowie po 45 roku życia muszą cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeżeli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak problemy w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, trudności z erekcją i ejakulacją, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże niebezpieczeństwo rozwoju raka. Żeby jednak mieć absolutną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna prostaty – co trzeba o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu jednocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym najczęściej ok. pół godziny. Prócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są później sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, posiadanie rozrusznika serca i mała krzepliwość krwi. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]