Sprawdzenie samochodu przed zakupem – to naprawdę ważne!

Nabycie samochodu to spory wydatek – dla wielu z nas wiąże się więc z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Nadzwyczaj wysokim ryzykiem jest nabycie pojazdu używanego – etyczność ich właścicieli niestety nierzadko bywa na niskim poziomie, a samochód opisywany jako bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i sporo defektów. Na nieszczęście nie wszyscy jesteśmy w stanie wypatrzyć ewentualne nieprawidłowości przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed zakupem warto zatem powierzyć profesjonalistom.

Sprawdzenie auta przed zakupem – wykrywanie usterek i wad

Sprawdzenie samochodów używanych jest potrzebne, aby mieć pewność, że rzeczywisty stan techniczny pojazdu jest taki, jak twierdzi jego dotychczasowy właściciel. Najlepiej, jeśli samochód sprawdzi profesjonalny, zaufany mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedającym. Wyjątkowo ważne okazuje się to w przypadku kupna wozu z komisu bądź od pośrednika. Niektóre firmy, żeby zwiększyć wyniki sprzedaży, mają skłonność do zatajania informacji o różnych usterkach i wadach, które wpłynęłyby obniżenie ceny. Sprawdzenie auta przed zakupem gwarantuje uniknięcie takich pomyłek i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie auta przed zakupem – historia pojazdu

Jednakowo znacząca – a niekiedy nawet bardziej znacząca – jest historia pojazdu. Chodzi tu szczególnie o dane o potencjalnych wypadkachz jego udziałem, przebiegu i rejestracji w kartotekach samochodów skradzionych. Sprawdzenie samochodu pod tym kątem umożliwia tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Używanie ich podlega opłacie, ale firmy oferujące inspekcję pojazdów zapewniają też i tę usługę – dzięki niej nie kupimy kradzionego auta i ustrzeżemy się wielu innych kłopotów.