Kiedy należy zlecić badania geotechniczne?

Badania geotechniczne okazują się konieczne na etapie planowania budowy obiektu. Dzięki informacjom, jakie za ich pośrednictwem uzyskamy, zwykle udaje się uniknąć wielu problemów. Jakich? W szczególności tych, jakie biorą się z obecności wody w gruncie. Badania geotechniczne powiedzą nam, czy w glebie na danym obszarze zawarte są wody podziemne – znacznie utrudniają one wykonanie piwnicy, więc tego typu badanie umożliwi rezygnację z tego pomysłu i zachowanie sporych sum. Badania geotechniczne mówią nam także, czy powinniśmy postarać się o skuteczne odprowadzenie wilgoci, żeby ustrzec się trudności wiążących się z niewsiąkaniem wody w wyniku niskiej przepuszczalności ziemi.

Badania geotechniczne – na czym polegają?

Badania geotechniczne polegają na zaczerpnięciu fragmentów gruntu z różnych głębokości. Możemy zaczerpnąć je zarówno ręcznie, jak i za pomocą odwiertów. Ta druga technika stosowana jest przede wszystkim wtedy, kiedy następuje konieczność pobrania próbek ze znacznych głębokości lub w gruntach o dużej nieprzepuszczalności. Warto pamiętać, iż im wyższa jest liczba otworów, tym dokładniejsze wyniki przyniosą badania geologiczne. Po uzyskaniu próbek muszą one trafić do laboratorium, gdzie specjalista zbada je pod kątem obecności wilgoci, jak również pozostałych związków oraz minerałów.

Komu powierzyć badania geotechniczne?

Jak wiemy, wyniki badań geotechnicznych są naprawdę istotne – rzutują na bezpieczeństwo inwestycji i wielkość wiążących się z nią kosztów. Powinniśmy więc zlecić ich przeprowadzenie sprawdzonemu specjaliście. Jak jednak go znaleźć? Trafionym wyjściem okaże się powierzenie badań geotechnicznych geologowi mającemu właściwe certyfikaty – zapewniają one, iż wyniki badań geotechnicznych okażą się miarodajne, a my dzięki nim bez obaw będziemy w stanie sfinalizować inwestycję i ustrzec się niepotrzebnych kosztów.