Hydroizolację zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę

W trakcie budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do nieprawidłowo bądź w ogóle niezabezpieczonych ścian osłabi ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozrostu niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Które fragmenty budynku trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą głównie dachy, balkony, piwnice, fundamenty i tarasy zielone, a zatem te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi czy też wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z specjalistami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wodą i jakiej techniki powinno się użyć w odniesieniu do danych segmentów budynku. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z dziurawki, pustaka wypalanego czy cegły rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Z kolei tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, aby każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Kluczowe jest, żeby planowanie hydroizolacji, polecić doświadczonej ekipie, mającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze rzeczoznawcami w trakcie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem uszczelek pęczniejących, taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych czy taśm PVC. Natomiast na zamówienie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. inwentaryzacją, naprawą i uszczelnieniem przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych oraz wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.