Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie metody leczenia okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek często powracających stanów zapalnych lub zaawansowanej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu kojarzyły się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, które zupełnie eliminują niemiłe odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.