Czym są badania psychologiczne kierowców?

Jeżeli potrzebujesz zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko, wejdź na www.badaniabielsko.pl

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich samochody. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych profesji zgodnie z przepisami powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat parę zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, zdolność szybkiej reakcji podzielność uwagi i dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]