Co warto wiedzieć o oknach zabytkowych?

Zobacz, gdzie zamówić okna zabytkowe.

Okna zabytkowe zwykle wyglądają dużo lepiej niż te wykonywane współcześnie i są niewątpliwą dekoracją budynków. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, a na ich wartość w dużej mierze wpływa również wiek. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, także okna powinny być remontowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem kupionych w markecie materiałów. Jakimi cechami więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są również otwierane od góry, a to sprawia, iż potrzebne stają się lufciki, z użyciem których możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, który posiada mnóstwo plusów, ale potrzebuje częstej konserwacji, a oprócz tego łatwo go uszkodzić. Z tego powodu tak ważne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, która potrzebuje dużych umiejętności – taki rodzaj okna charakteryzuje się wszak użyciem różnych, dziś już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeżeli nie mają uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone wysokie kary.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]