Badania psychologiczne kierowców – dla kogo?

Więcej o badaniach psychologicznych kierowców Kęty.

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Są one bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak przebiegają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Testom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do badań podchodzą również kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają zdolność koncentracji

Badanie psychotechniczne składa się z 2 etapów. Na początku kandydaci przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Osoby poddawane testom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza przede wszystkim widzenie o zmierzchu, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Do testów wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr i aparat krzyżowy. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]