Trudne zadanie – pielęgnacja boisk sportowych

Prawidłowo założone boisko, mające dobre podłoże oraz wysokiej jakości murawę, nie tylko świetnie wygląda, ale również idealnie wypełnia swoje zadanie podczas rozgrywek. Rzeczą naturalną jednak jest, że płyty boisk sportowych w wyniku korzystania z nich ulegają zużyciu, a więc ich kondycja się pogarsza, więc konieczne jest wykonywanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, niezależnie od tego, jakie ma odczyn gleby, typ trawy bądź też warunki wodno-terenowe, potrzebuje odpowiedniej, dokładnej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najwygodniej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę na temat pielęgnacji boisk sportowych, a poza ty dysponującym potrzebnymi do tego maszynami.

Profesjonalna pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najważniejszy element każdego boiska, wysiewana jest z zastosowaniem specjalnych mieszanek nasion traw, co podnosi jej wytrzymałość na niekorzystne czynniki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące naturalną konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można także nawozić, jednak to nie wszystko, nieodzowne jest podejmowanie zabiegów takich jak aeracja, wertykulacja, piaskowanie, dosiew trawy, walcowanie, włókowanie czy wymiana trawnika. Pojęcia te z pewnością niewiele powiedzą laikom, rozsądniej więc pielęgnację boiska powierzyć profesjonalistom, ponieważ tylko właściwie zadbana trawa stwarza warunki konieczne do rozgrywania meczów, zaś zaniedbywanie pielęgnacji szybko skutkuje degradacją nawierzchni.

Możliwości pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najważniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest system nawadniania trawy, ale murawa wymaga znacznie więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych maszyn. Piaskowanie zapobiega zbijaniu się gleby i powoduje mocniejszy rozrost korzeni trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby oraz przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co poprawia komfort jego użytkowania. Niezbędne wiosną walcowanie sprawia, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, natomiast włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera obumarłe części murawy. W przypadku wystąpienia ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo dosiewaną. Nie można też zapomnieć o regularnym wykaszaniu trawy – w odpowiednim momencie oraz na odpowiednią wysokość. Wszystkie te czynności wymagają umiejętności, odpowiednich narzędzi, a także wiedzy, kiedy je stosować. Właściwie pielęgnować boisko mogą więc jedynie profesjonaliści.