Skuteczne zabezpieczenie budynków przed niepożądanym wpływem wody jest niezwykle ważne. Nawet znakomicie wykonany, mocny obiekt, zbudowany z wysokogatunkowych materiałów, może ulec destrukcji na skutek działania wody. Stanie się tak, jeśli zaniedba się obowiązek wykonania hydroizolacji bądź też przeprowadzi ten proces niewłaściwie lub z wykorzystaniem kiepskich materiałów.
Czemu hydroizolacja jest tak ważna?
Każdy budynek narażony jest na kontakt z wilgocią, nie tylko jeżeli znajduje się na gruncie podmokłym. Woda szkodzi zaś wszelkim materiałom budowlanym (przede wszystkim cegłom glinianym) – rozpulchnia je, narusza tynki i sprawia, że obiekt nie tylko jest nieestetyczny z powodu mokrych ścian, ale też zwyczajnie niszczeje. Utrudnia to jego używanie, a czasem wręcz, z powodu wilgoci wewnątrz, czyni je niemożliwym do zamieszkania. Z oczywistych względów najmocniej narażone na destrukcyjne działanie wody są fundamenty, a to one stanowią o stabilności obiektu, co sprawia, że ich zabezpieczenie jest szczególnie ważne. Poza tym zamokłe fundamenty powodują, iż w budynku panuje niższa temperatura. Negatywny wpływ wilgoci i wynikające z tego skutki znacznie zmniejszają też wartość obiektu, rozsądniej zatem ochronić się przed taką sytuacją, stawiając na dobrą hydroizolację.
Hydroizolacja trwała i solidna
Do zabezpieczania budynków przed kontaktem z wodą wykorzystuje się różne techniki oraz materiały, za każdym razem jednak, jeśli pragnie się trwałości i funkcjonalności, trzeba postawić na produkty doskonałej jakości, oferowane przez zaufanych producentów. W innym przypadku po krótkim okresie niezbędna może być wymiana izolacji, jej uszczelnienie bądź naprawa, co jest kosztowne i wymaga obszernych prac remontowych.
Jeżeli chodzi o typy hydroizolacji, to wykonuje się hydroizolację poziomą oraz pionową. Ta pierwsza chroni przed wciąganiem wody przez mury fundamentów, pionowa zaś chroni budynek przed zewnętrzną wilgocią.