Tarcica – ważna w wielu dziedzinach przemysłu

Tarcica to produkt drzewny który znajduje bardzo ważne zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej, a także w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej stosowania mocno wpływa fakt, iż produkt ten dostępny jest w różnych rodzajach, które determinują gabaryty tarcicy.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, sucha i mokra

Zakłady drzewne oferują swoim klientom różne gatunki tego produktu drzewnego. Przede wszystkim zakupić można tarcicę mokrą oraz suchą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia wcześniej przetartego z wykorzystaniem pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co określa się w procentach, ale też konkretnych parametrów użytkowych, na które przekłada się poziom wilgotności. Tarcica mokra zaś nie jest poddawana takiej obróbce. Tarcicę dzieli się także na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak nietrudno wywnioskować, ten pierwszy typ to tarcica poddana określonej obróbce mechanicznej, po zakończeniu której wszystkie jej powierzchnie są obrobione. Tarcica nieobrzynana posiada zaś obrobione jedynie dwie powierzchnie równoległe. Poza tym istnieje możliwość produkowania tarcicy w rozmaitych rozmiarach. Z podstawowej formy tarcicy tworzy się między innymi deski, listwy, belki, łaty i bale.

Do czego używana jest tarcica?

Dobrej jakości tarcica, wykonana z dobrego gatunkowo drewna i poddana pieczołowitej obróbce, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie konieczne są duże walory wizualne i świetne parametry użytkowe. Zaś tarcica prezentująca niższą jakość używana jest przede wszystkim do produkcji papieru, a także w przemyśle budowlanym, na przykład do produkowania konstrukcji budynków i więźb dachowych.