Szalunki – niezbędne przy wylewaniu fundamentów

Szukasz szalunków Kraków? Koniecznie odwiedź tę stronę

Szalunki to nic innego, jak forma mająca charakter tymczasowy, którą zazwyczaj robi się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna cechującego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje pożądany kształt. Szalunki usuwa się po zastygnięciu mieszanki. Z pomocą szalunków można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zapełniony odpowiednio dobranym betonem. W niektórych sytuacjach niezbędne jest użycie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się na przykład w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń oraz sufitów żelbetowych. Mają więc naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy potrzebne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też specjalne dźwigary oraz podpory. W wielu wypadkach zdarza się, że małe firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym dźwigarów, mocowań oraz sklejki.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]