Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Potrzebujesz szalunków Kraków? Kliknij tu.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Przeważnie wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, żeby stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się również w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na okna, drzwi oraz bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Systemy szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura sporządzona z drewnianych desek czy też mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może być użyta ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większa część wykonawców oraz inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wykonane z drewna, sklejki lub metalu, jak również łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają belki, narożniki, głowice ze stali lub aluminium i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić jeden obiekt oraz zespołów, które zwykle świadczą odmienne usługi. Kupno wszelkich elementów koniecznych do wykonania szalunku byłoby zupełnie nieopłacalne . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]