Jeśli chcesz nabyć węzeł optyczny, zobacz tu
Współczesne sieci telekomunikacyjne prawie zawsze wykonuje się z zastosowaniem światłowodów. Jest to zasługą wyjątkowych właściwości tego kabla – szybkości przekazu informacji oraz niewielkich zakłóceń. Jak wiadomo, instalacje tego rodzaju nie byłyby w stanie funkcjonować bez właściwych części umożliwiających przekaz informacji oraz późniejsze kodowanie. Aby wykonać taką sieć potrzebne są takie elementy jak nadajniki optyczne czy multiswitche, jak również węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej instalacji – umożliwiają wszak modyfikację sygnału ze światłowodu na elektryczny i przez to dostarczenie usług końcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie zalety powinien posiadać dobry węzeł optyczny?
Węzeł optyczny – konstrukcja
Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, aby przesłać impuls elektryczny. Należy jednak nadmienić, że jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi także funkcjonować odwrotnie. Częstotliwości, na jakich najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od paru mHz do aż jednego GHz. Do odpowiedniego działania węzła optycznego potrzebna będzie również właściwa osłona, chroniąca wrażliwe elementy wewnątrz węzła przed kurzem, wodą i pozostałymi zagrożeniami – zwykle wykonana ze stali.
Węzeł optyczny – który jest odpowiedni?
O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie dobry, świadczą pewne cechy. Najistotniejsze są częstotliwości działania urządzenia oraz moc sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba ostatecznych odbiorców, do których dotrze sygnał. Poza tym należy sprawdzić pobór energii – w dużej mierze rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Chcąc ustrzec się problemów przy naprawach instalacji, dobrze także przetestować sposób konfiguracji urządzenia – najlepiej, jeśli umożliwia zdalną korekcję ustawień.
Kontakt:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]