Silniki na prąd stały – szeroko korzystamy z nich na co dzień

Sprawdź, gdzie zaopatrzyć się w silniki prądu stałego.

Wiele sprzętów, z którymi stykamy się codziennie i bez których sporo czynności stałoby się trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, duże lub malutkie, te urządzenia odmieniły nasze życie, a przeciętny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak pracują te silniki.

Silniki DC – co powinno się wiedzieć?

Zadaniem silników na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od prawie dwóch wieków i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich budowy, późniejszych ulepszeń i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w różnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, jak między innymi Thomas Davenport, Thomas Edison i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC składają się ze statora, rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Obecnie powszechnie używane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są po prostu lubiane za bezgłośną pracę orazswoją niezawodność.

Silniki elektryczne na prąd stały nie tylko do zastosowań specjalistycznych

Teza, iż silniki elektryczne DC są wykorzystywane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są podzespołem samochodów oraz pociągów sterowanych radiowo, a więc zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie kupimy także naszym pociechom. Silniki tego typu napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej oraz budowlanej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bo napędzają tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniczków prądu stałego używają też hobbyści do realizacji autorskich modeli z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach dla hobbystów i z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od najlepszych marek.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]