Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Chcesz zamówić motoreduktory ślimakowe? Koniecznie odwiedź ten adres.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowane połączenie silnika elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktor – ogranicza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają efektywniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych użyciach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, stąd zawsze powstaje nieznaczna dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor często wchodzą również inne moduły jak sprzęgła lub hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które da się bez przeszkód znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a czasami miesięcy, na pracochłonne obliczenia oraz testy pojedynczych zestawów części. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do sporych, umiarkowanych lub lekkich obciążeń, jak również do długiego bądź krótkiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych wariantów silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym takie oto motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Brak raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, transport bądź przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, takie jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, wirniki czy podnośniki. Ogromne zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników sprawiła, że liczbę możliwych kombinacji, które obecnie oferują cenieni producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach, ale w zasadzie w milionach.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]