Żywność eko – nie każdy produkt może zasłużyć na to miano

Sprawdź, gdzie zamówić zdrową żywność.

Od dynamicznego rozkwitu przemysłu spożywczego, który obserwujemy od zeszłego stulecia, artykuły spożywane przez nas każdego dnia zaczęto coraz częściej nasycać licznymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Jednakże razem z dojrzewającą świadomością konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jakie może to wywoływać następstwa dla ich zdrowia, w ostatnim czasie coraz częściej poszukują oni produktów wyprodukowanych z ekologicznej żywności.

Czym wyróżnia się ekologiczna żywność?

By konkretny wyrób trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł tytułować się „eko”, musi spełnić kilka warunków. Żywność ekologiczna i artykuły z niej wytworzone muszą pozyskać konkretne certyfikaty nadawane przez upoważnione do tego laboratoria. Kluczową jednak właściwością spożywczych artykułów eko jest to, że wykorzystane do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce kultywowano według kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie korzystali z syntetycznych nawozów ani środków protekcji roślin, które mogłyby niekorzystnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, ale które także są zagrożeniem dla ekosystemu. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody powierzchniowe lub wywołują zasolenie gleby, a natryski upraw silnymi pestycydami często skutkują śmiercią pożytecznych pszczół. Z kolei na skutek ekologicznej uprawy rośliny cechują się wielokrotnie niższą zawartością metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to oznacza, że mniej tych niezdrowych związków przeniknie do ciała ich konsumentów.

Co musi znaleźć się na opakowaniu żywności eko

Żywność eko podlega nieustannej kontroli w każdej fazie produkcji, w tym też w trakcie przechowywania oraz transportu. Co kluczowe, gdy artykuł spełnia warunki, jego producent oprócz typowych informacji m.in. o masie netto, miejscu pochodzenia ingredientów, warunkach składowania, dacie trwałości i kaloryczności, musi też obowiązkowo podać numer ID jednostki certyfikującej dany produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, czyli białe gwiazdy ułożone w kształt listka. Wypatrując ekologicznych przetworów warto więc czytać wnikliwie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie informację o otrzymanych certyfikatach.

Kontakt:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]