Rolety wewnętrzne – jakie zamówić do domu

Odmiennie od mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przyzwyczailiśmy się do przesłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, lecz również pomaga to regulować ilość światła wpadających do mieszkania. Zwykle do zasłaniania okien używa się firanek i zasłon, jednak w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rodzaje rolet wewnętrznych znajdziemy w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy bogaty wybór różnych typów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych czy okiennych. W wielu z nich kupimy również wszelkie potrzebne akcesoria, takie jak wsporniki sufitowe i ścienne, karnisze metalowe, kółka z żabkami oraz rozety. W jednym sklepie będziemy w stanie skompletować cały zestaw niezbędny do założenia rolet. Natomiast to, jakie rolety będą nam odpowiadać, będzie już zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, by kupować z głową. Na przykład, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niewielkich oknach, ale nie nadają się dla alergików. Na roletach rzymskich łatwo osiadają drobinki kurzu, gdyż robione są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień-noc – ilość światła pod kontrolą

Do kontroli nad dopływem światła do mieszkania służą rolety dzień i noc. Sprawdzą się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w salonie, biurze, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Te rolety posiadają przemienny splot wstęg transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie umożliwia regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ważne, regulacja ma miejsce bez konieczności podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju, ponieważ wykonane są z tworzywa nieprzepuszczającego światła. Rolety zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni.

Rolety na wymiar – o czym pamiętać

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe wymiary i okazać się może, że rolety w rozmiarach oferowanych przez producenta nie będą pasować. Wtedy pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, by dobrze zmierzyć rozmiar okien, ponieważ źle dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania, poza tym będą mało estetyczne. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia lub nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to profesjonaliście.