Mieszkanie w stylu industrialnym – zastosowanie klinkieru elewacyjnego

Klinkierem określamy typ ozdobnej cegły, która może być umieszczana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Czym się wyróżnia i dlaczego jest obecnie tak chętnie stosowana w pracach budowlanych?

Klinkier – cegła dekoracyjna ceniona w budownictwie

Klinkier to po prostu wypalane w bardzo wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się dużą odpornością na zawilgocenie czy uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od wielu dekad znajdują zastosowanie jako element wykończenia mieszkań i domów – mogą posłużyć między innymi jako cegła na komin czy wewnętrzne płytki elewacyjne. Cegła ozdobna jest używana też na naroża, podokienniki, cokoły oraz pozostałe elementy budynków i wspaniale pasuje zarówno do budynków wzniesionych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Elewacja z klinkieru wygląda bardzo estetycznie i jest niepodatna na negatywne czynniki atmosferyczne – deszcz, niską temperaturę, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc latami w nienaruszonym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne posiadają jeszcze inne zalety – użycie naturalnego materiału powoduje, że są one odporne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i elewacja z klinkieru

Cegła ozdobna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi wyjątkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja zaakcentuje styl, w jakim utrzymane są pokoje – idealnie nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią nowojorskiego loftu. Doskonałej jakości płytki ceglane można kupić w wielu sklepach z materiałami budowlanymi – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.