Chcesz zamówić książki dla młodzieży? Sprawdź www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.
Dzieci urodzone w XXI wieku mają coraz rzadszą styczność z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w telefonie, na komputerze lub w telewizji, a po książkę przeważnie sięga wówczas, gdy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I też przez obowiązek analizy starych tekstów literackich dla licznych młodych ludzi czytanie dla rozrywki staje się odległym konceptem.
Literatura dla młodzieży – historie intrygujące młode pokolenie odbiorców
Licealiści nie muszą być skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. Na rynku jest sporo literatury dla nastolatków zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy rozważają tematy i snują historie interesujące dla młodego pokolenia odbiorców. Ten rodzaj literatury otrzymał nawet swoją nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka tworzona dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Historie dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu między innymi fantasy, historie obyczajowe czy groza. Ale cechą wspólną tych opowieści jest odwołanie się wprost do ogólnych doświadczeń nastolatków. Powieści te piszą więc o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszym zauroczeniu, relacjach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości i odnajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia nastolatkom poczuć, że inni także mają jednakowe życiowe zawirowania w okresie dojrzewania.
Dlaczego warto namawiać Czytanie literatury dla młodzieży ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych
Rekomendujemy podsuwać młodzieży inspirujące ją książki, gdyż wzniecenie w nich ochoty czytania dla rozrywki z biegiem lat przynosi multum korzyści. Osoba, która codziennie sięga po książki operuje szerszym zasobem leksykalnym i dobrze daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co bezsprzecznie ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Lecz czytanie o dylematach innych osób w tym samym wieku to też metoda na dokładniejsze poznanie siebie, osobistych potrzeb oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co kluczowe, najbliżsi w żadnym razie nie powinni kpić z pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej czyta książki o elfach lub wampirach nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko pozwólcie mu się nimi radować!
Kontakt:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa