Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Chcesz kupić łańcuchy na koła? Sprawdź https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach terenowych, ciężarowych, osobowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi, motywem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej lub manganowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Kontakt:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]