Wyprawy w góry – czego wymaga się od uczestników?

Sprawdź informacje o wyprawach w góry

Szereg osób spędza swój wolny czas przemierzając górskie szlaki. Zazwyczaj zaczynają od tras wytyczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak chcą czegoś więcej. Szukają nowych wyzwań – ich pragnieniem stają się wycieczki w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty leżące w oddalonych od naszego kraju miejscach stają się obecnie możliwe.

Wyprawy górskie – jak się przygotować?

Aktualnie przed amatorami górskich wypraw otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale także najwyższe wzniesienia Azji, Afryki czy Meksyku. Bez wątpienia ogromnym ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest funkcjonowanie na polskim rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Kazbek czy Elbrus. Rzecz jasna pomoc agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej przewodnicy nie wdrapią się na szczyty za nas. Niezbędna jest kondycja, która pomoże nam wytrzymać wielogodzinną wędrówkę z niezwykle ciężkim, ważącym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z właściwym wyposażeniem i odpowiednim do warunków klimatycznych ubiorem.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawiane są uczestnikom?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział we wspinaczce górskiej – na Pik Lenina, Elbrus, bazę pod Annapurnąlub Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w zbliżonych do tego rodzaju wyprawach, ponieważ im wyżej będziemy się wspinać, tym większe zagrożenie rozwoju choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem oraz poruszania się w zespole, którego członkowie nawzajem się zabezpieczają liną – to wymogi, które należy koniecznie spełniać. Nie możemy zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Znaczenie ma więc zdolność pracy w zespole. W czasie wyprawy górskiej konieczne jest pełne podporządkowanie się poleceniom wydawanym przez lidera grupy.

Kontakt:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]