Sztylpy i czapsy skórzane a oficerki – czym się różnią?

Więcej o sztylpach na horse-trade.pl/pl/c/Czapsy%2C-Sztylpy/26

Zgodnie z opinią wielu jeźdźców najodpowiedniejszymi butami do jazdy konnej są oficerki – skórzane obuwie z długą, sięgającą kolan cholewą. I choć faktycznie w tym sporcie sprawdzają się idealnie, to nie są pozbawione wad. Najistotniejszą z nich jest cena – najlepsze modele oficerek kosztują nawet kilka tysięcy PLN. Poza tym wkładanie oraz jazda w oficerkach bywa w dużym stopniu utrudnione ze względu na konieczność noszenia spodni z grubszej tkaniny, niezbyt dobrze mieszczącej się w cholewie obuwia. Na szczęście, czapsów i sztylp nie cechują te wady.

Charakterystyka sztylp i czapsów

Czapsy i sztylpy to elementy przedłużające sztyblety, gwarantujące ochronę pozostałej partii nóg jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze kończą się na pachwinie, zapewniając zabezpieczenie dla nogi na całej długości, natomiast drugie – chronią tylko łydkę sportowca, kończąc się na kolanie. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są wytwarzane z różnych surowców. W sprzedaży zwykle spotkamy sztylpy i czapsy skórzane, jednak poza nimi dostępne są również modele wykonane z tworzyw sztucznych lub tkaniny.

Jakie czapsy i sztylpy wybrać?

Ostatnie wymienione wyżej warianty cechuje dużo niższa cena. Są więc polecane dżokejom z zawężonym budżetem , a także dzieciom, szybko wyrastającym z kolejnych rozmiarów. Poza tym sztylpy i czapsy z tkaniny są przewiewniejsze, więc lepiej sprawdzają się wiosną i latem. Obszerny wybór czapsów i sztylp wyszukamy w sklepach internetowych – fasony doskonale dobrane do swoich potrzeb nabędą zatem też jeźdźcy zamieszkujący miejscowości, w których brak dobrze wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]