mesz dla koni

Co wchodzi w skład meszu dla koni i jak działa ta karma?

Mesz to karma o wysokiej wartości odżywczej, która może być dawana każdemu koniowi bez względu na jego codzienny tryb życia i stopień aktywności. Co kluczowe, mesz łatwo się trawi i dostarcza organizmowi zwierzęcia składniki odżywcze, których rolą jest między innymi ochrona układu trawiennego oraz uregulowanie procesu trawienia.

Mesz dla koni – produkty dostaniesz w marketach bez trudu

Przyrządzanie meszu na własną rękę jest zadaniem stosunkowo czasochłonnym, jednak nie jest to nazbyt złożone, a składniki do jego wykonania są znajdziemy bez problemu praktycznie wszędzie. Sercem każdego meszu są siemię lniane, owies i otręby pszenne. Czasem w recepturach na mesz wymienia się sól, ale lepiej dostarczyć ja koniu w postaci lizawki, która da mu większą satysfakcję. Obok wymienionych wcześniej produktów mesz można uzupełnić o liczne smakołyki lubiane przez konie, jak kawałki marchwi, koper włoski, koper, mięta bądź szałwia. Online można odnaleźć masę przeróżnych receptur na mesz dla konia, od niezmiernie prostych do takich z ogromnym spisem składników. Dobrze wypróbować kilkanaście z nich, by przekonać się, który przypadnie do smaku naszemu koniu.

Mesz – koi stany zapalne oraz podrażnienia układu pokarmowego

Należy wspomnieć, iż rekomenduje się dawać mesz zdrowym koniom mniej więcej 2 razy w tygodniu, natomiast zwierzętom cierpiącym na kolki, wrzody bądź inne problemy trawienne, specjaliści zalecają taki posiłek częściej, również codziennie. Niezmiernie istotne jest, by mesz podawać koniom ciepły. Dlaczego? Główny komponent meszu, czyli siemię lniane, po ugotowaniu produkuje kisiel, który następnie powleka ścianki jelit oraz żołądka zwierzęca, co w efekcie łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Ze względu na to, iż własnoręczne przygotowanie meszu trwa najczęściej 3-4 godziny, w sklepach jeździeckich oferowane są gotowe mieszanki, które po zalaniu ciepłą wodą można po kilku minutach podawać zwierzęciu.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]