Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Chcesz kupić kantar? Zobacz tutaj

Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego musi on pasować do kształtu i wielkości głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak więc wybrać stosowny kantar? Na które jego właściwości powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sprzedaży dostępne są różne typy kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, określane też halterami, są polecane z uwagi na dużą kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo bardziej komfortowy jest natomiast kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie większą wygodę zapewniają kantary podszywane – na przykład syntetycznym bądź prawdziwym futerkiem, które da się odczepić celem konserwacji. Kantar tego rodzaju doskonale chroni przed powstaniem obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów czy ćwiczeń.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich, a także pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla hanowerów, koni arabskich, holsztyńskich oraz huculskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo shire) i większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]