ABC nauki jazdy konnej – baty i palcaty

Chcesz zamówić palcaty? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Zamawiając ubiór jeździecki nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się również w najważniejsze przybory. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, turniejów czy w czasie ujeżdżania konia, konieczne jest wykorzystanie batów oraz palcatów jeździeckich.

Typy i wykorzystanie batów jeździeckich

Wyróżnia się kilka typów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz naturalnie palcaty skokowe. Przeważnie korzysta się z:
bat do lonżowania – jest z reguły długi na minimum 160 a maksimum 200 centymetrów i służy do skłonienia zwierzęcia do ciągłego chodu do przodu, zastopowania konia bądź przyciągnięcia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener panuje nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na stosowną odległość. Dzisiejsze baty do lonżowania wytwarzane są najczęściej z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się dłoni niezależnie od warunków. Zwykle są składane, jednakże spotykane są również baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma przeciętnie między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Stosuje się go podczas treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaznaczyć, iż stosuje się go wyłącznie wówczas, kiedy jeździec nie jest w stanie wymusić od konia adekwatnego zachowania za pomocą bodźców dawanych nogą albo dłonią.
palcat skokowy – potocznie nazywany również szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość około 60-75 centymetrów. Kończy się na ogół klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę oraz przymusza je do określonego działania. Palcatem trąca się łagodnie w łopatkę konia, dlatego też jest on tak krótki.

Batów i palcatów z umiarem

W czasie jazdy baty oraz palcaty chwytamy w taki sposób, by były ułożone równolegle z wodzami. Jeśli rączka kończy się pętlą, nie należy zakładać jej aż do przegubu dłoni, bowiem w przypadku upadku dżokej mógłby się zranić.

Batów jeździeckich i palcatów bardzo łatwo nadużyć, dlatego trzeba zawsze posługiwać się nimi racjonalnie. Zbyt mocne smagnięcie może sprawić, iż zamiast wypełnić komendę koń stanie się bardziej nerwowy czy też zacznie asocjować daną przeszkodę z bólem. Kiedy bat albo palcat zostawił ślad na skórze zwierzęcia oznacza to, iż jeździec uderza z pewnością zbyt mocno.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]