Skieruj się w to miejsce jeżeli jesteś zainteresowany aktualnym kursem dolara.
Jeszcze 4 dekady każdy pragnął mieć co najmniej parę banknotów dolarowych, by wybrać się na zakupy do Pewexu. Natomiast dekadę później gromadzenie oszczędności w tej walucie stanowiło oznakę powodzenia w życiu zawodowym. Dziś pokaźna grupa Polaków zamawia każdego dnia zakupy płacąc w dolarach, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji oraz możliwości międzynarodowej wysyłki paczek z najpopularniejszych światowych portali zakupowych. Nie dziwi więc to, że dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a kupić go można nawet nie ruszając się z domu, gdyż od wielu lat w Polsce funkcjonują kantory internetowe, które wymieniają dolary na złotówki po kursie częstokroć rentowniejszym niż w instytucjach bankowych.
Dolar amerykański – ciekawostki, które mogą zadziwić
Określenie „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Tak zwano monety z Czech bite z 1 oz srebra. I w istocie z początku walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które w pierwszych latach zyskały sobie ogromną grupę przeciwników, wprowadzono do obiegu dopiero w latach 60-tych XIX w. jako rozwiązanie kryzysu związanego z deficytem bilonu. Niewiele osób wie, że banknoty dolarowe nie są wyprodukowane z papieru, a z mieszanki włókien lnianych (ok 25%) i bawełnianych (ok 75%) z domieszką paru innych komponentów, które są tajemnicą państwową. Nie oznacza to jednak, że banknoty dolarowe są bardziej wytrzymałe – według statystyk niskie nominały funkcjonują w obiegu nie dłużej niż 4 lata, natomiast banknoty o wartości 100$ – od 9 do 18 lat. Zniszczone banknoty są rozdrabniane, a wytworzony z nich surowiec jest sprzedawany przedsiębiorstwom, które sporządzają z nich materiały budowlane. Monety krążą w obiegu ok. 30 lat, jakkolwiek są one także na ogół gubione, a nierzadko po prostu wyrzucane przez Amerykanów. Według analiz taki los spotyka rokrocznie prawie 62 miliony $ w bilonie.
Kurs dolara – jego notowania poznasz na stronie kantoru online
Dolar to nazwa wielu walut jednak nie da się ukryć, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który w dwa dziesięciolecia temu był najsilniejszą walutą na świecie i dopiero w ostatnich latach stopniowo słabł. Jednak wymiana dolara ciągle stanowi ogromna część obrotów na Forex. Zainteresowani aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili sprawdzić jego wartość na przykład na stronie kantoru online, w którym kurs walut odświeżany jest w kilkusekundowych odstępach. Prócz tego, można tam skonfrontować wartość dolara z aktualnymi kursami pozostałych światowych walut, a także zobaczyć historyczne notowania jego kursu.