Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Kluczowe wiadomości w temacie systemu SWIFT. Przekonaj się!

Pomimo, iż de facto codziennie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z filarów wydajnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Co jest największą zaletą systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie znacznie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny używany aktualnie system tego typu. Poza nim np. w Polsce funkcjonują także z systemów: Express Elixir, SORBNET i SEPA.Na całym świecie funkcjonują również przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie danego kraju.

Co jest w związku z tym najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT największych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]