Pierścionki zaręczynowe – połączenie tradycji z nowoczesnością

Więcej informacji o pierścionkach zaręczynowych Kraków.

Gdy spotkasz partnerkę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, w końcu pomyślisz o ślubie. Przedtem jednakże następuje ta wymarzony przez większość kobiet moment – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – nie zawsze złoto oraz diamenty

Podarowanie kobiecie pierścionka to bardzo stara tradycja, sięgająca prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają postać koła, które symbolizuje wieczność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, nazywanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wypływa z poglądu, że od tego palca prowadzi żyła prowadząca prosto do serca, nazywana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, że tradycję wręczania pierścionków zaręczynowych do Europy przywieźli Grecy. Pierwotnie wykonywano je ze skóry, z konopi, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich produkcji metali, przede wszystkim żelaza. Wartościowymi pierścionkami ze złota lub srebra obdarowywano jedynie wówczas, gdy mężowie chcieli zademonstrować swoją bezgraniczna ufność do wybranki. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, drogimi kamieniami oraz złotem, tymczasem surowce te tak naprawdę powszechnie stosuje się do ich tworzenia zaledwie od kilku wieków, przy czym duży przyrost ich popularności daje się odnotować w XX w.

Złoto, drogie kamienie, a także drewno – współczesne pierścionki zaręczynowe

Rzecz jasna, pożądana biżuteria na oświadczyny to pierścionek z platyny ze sporym brylantem, jednakże możliwości dowolnego dobierania różnych kamieni i metali są szerokie. Prócz diamentów wykorzystuje się rubin, tanzanit czy szmaragd. Część osób wybiera tańsze metale, jak stal damasceńską, tytan, srebro, jak również drewno, jednakże nieprzerwanie na rynku dominują pierścionki wykonane z platyny i przeróżnych typów złota (czerwonego, białego i żółtego).
Ile powinien być warty pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało przeświadczenie, że narzeczony powinien zapłacić na niego minimum dwie miesięczne pensje. Cena zakupu zależna jest od rozmaitych elementów: liczby karatów, wykorzystanego kamienia, materiału czy wzoru, skutkiem tego każdy znajdzie elegancki, nieprzeciętny pierścionek na swoją kieszeń. Miejmy jednakże na uwadze, że pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim symbolem zaangażowania i miłości, więc jego cena ma drugorzędne znaczenie. Kluczowe jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej żonie.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]