obrączki ślubne kraków

Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Dla wielu dzień ślubu jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten łączy nowożeńców na zawsze, a znakiem ich lojalności, miłości i zaangażowania są obrączki ślubne.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej wiele stuleci później, o czym jednakże niewiele osób pamięta. I choć uprzednio miały miejsce sytuacje, że zakładali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojenne eskapady, niemniej jednak obyczaj ten spopularyzował się szeroko w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo na Słowacji, w Wielkiej Brytanii, w Szwecji albo na Słowenii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie według starodawnych przesądów biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki ślubne wspólnie, jednakże zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna ich kupować, gdyż jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś z mosiądzu, teraz ze złota i platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się mniej krzykliwym wzornictwem. Na przestrzeni wieków wykonywano je z rozmaitych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz) reprezentujące siłę miłości. Obecnie do ich wykonania używa się najczęściej złota i platyny, które są symbolem zaufania do partnera. Rzecz jasna, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej kupowane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch odmian złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą również nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka czy też ważny dla młodej pary cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]