Jak robi się topaz mistyczny?

Więcej szczegółów o mystic topazie

Wspaniały blask i nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od lat cieszy się wielkim uznaniem miłośników biżuterii. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydać, że to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem odpowiedniej techniki produkcji – naturalny topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca oraz pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Barwy topazu mistycznego

Kolory, które ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od kruszcu, z jakim jest połączony. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż kamień ma purpurowy odcień, niebieski zaś jest efektem rozgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Najlepsze efekty przynosi stosowanie białego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii lub na Syberii.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko doceniane przez jubilerów. Chętnie używają go zatem do produkcji wisiorków, pierścionków i pozostałych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do eleganckich kreacji – doskonale wygląda również w pracy. Ważna okazuje się również mnogość barw, sprawiająca, że prościej możemy wybrać biżuterię do swojej kreacji.