Sterowniki PLC – sklep

Sterowniki PLC umożliwiają dokładne kontrolowanie działania urządzeń fabrycznych. Korzystając z nich można uczynić bardziej skutecznym działanie wszystkich fabryk, a możliwość stosowania programów sprawia, że można w łatwy sposób przystosować do aktualnych oczekiwań.

Jak pracują sterowniki PLC?

Cechą, która wyróżnia je na tle pozostałych kontrolerów jest to, że pracują one cyklicznie. Kontroler PLC wykonuje po kolei każdą z instrukcji znajdujących się w programie, zaś kiedy ten dobiegnie do końca, powtarza całą procedurę, sprawdza stany wejść oraz eksportuje je do wskazanego pliku, a następnie uruchamia wykonywanie kodu ponownie. Języki, służące do pisania algorytmów zarządzających działaniem kontrolerów dostarczane są najczęściej przez ich producentów.

Historia sterowników PLC

Pierwsze sterowniki PLC pojawiły się pod koniec lat 60 dwudziestego stulecia. Z początku używane były w firmach ze Stanów Zjednoczonych oraz RFN, jednak szybko zaczęły być stosowane również w państwach Bloku Wschodniego. Pierwsze takie kontrolery pojawiły się w Polsce w latach siedemdziesiątych, a ich regularna produkcja zaczęła się pod koniec tej dekady.

Typy sterowników PLC

Najczęściej używanym rodzajem kontrolerów PLC są sterowniki kompaktowe, umożliwiające pracę na jednym module. Poza tym, dostępne są także kontrolery modułowe różnych wielkości i urządzenia rozproszone, które tworzą różne podzespoły zarządzane przez jedną jednostkę.

Dlaczego warto postawić na sterowniki PLC?

Sterowniki PLC, mimo stosunkowo wysokich cen, umożliwiają zmniejszenie kosztów użytkowania instalacji fabrycznych. Nie są duże, a znacząco ograniczają ryzyko pojawienia się błędów.