Oczyszczanie powietrza z cząstek pyłu – o filtrach absolutnych i dokładnych

Dowiedz się więcej o filtrze F9 na marss.pl

Powiedzmy sobie szczerze: stan powietrza w Polsce nie jest dobry. Pod tym względem Polska utrzymuje się na jednej z najdalszych pozycji pośród państw Unii Europejskiej. Każdego dnia przekazywane są nowe powiadomienia o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia pyłów PM10 oraz PM2.5 i dlatego też cały czas poszukiwane są skuteczne rozwiązania, pozwalające poradzić sobie ze wzrastającym zanieczyszczeniem, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których utrzymanie czystości powietrza jest niezmiernie ważne (przykładowo w budynkach służby zdrowia).

Uniwersalne filtry typu mini-pleat

Filtry High Efficiency Particulate Air (HEPA), czyli filtry powietrza wysokiej skuteczności, powszechnie znane i stosowane są od kilku dekad. Są obecne m.in. w domowych oczyszczaczach powietrza oraz odkurzaczach. W wentylacjach montowanych w biurach, domach czy obiektach użyteczności publicznej świetnie zdadzą egzamin filtry dokładne mini-pleat, które w zależności od klasy radzą sobie z wyłapywaniem pyłów zawieszonych PM2.5 (klasa filtracji F7) i PM10 (klasa filtracji F9), których drobinki są składową smogu. Nie są dla nich problemem też większe zanieczyszczenia, jak włosy, roztocza lub spaliny. Poszukując filtrów dokładnych F7 bądź F9 warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wydajność, ale też jakość ich konstrukcji. Te wytwarzane przez rodzimą firmę MARSS Filtry Hepa posiadają ocynkowaną stalową ramę wyróżniającą się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne (jak wysoki poziom temperatury, wilgotności) i uszkodzenia mechaniczne. Wydajny wkład filtracyjny wykonany z włókna szklanego chroniony jest standardowo siatką z aluminium od strony wlotu powietrza. W filtrach mini-pleat papier filtracyjny złożony jest w małe plisy i wzmocniony jest klejem poliuretanowym, co sprawia, iż produkty te posiadają wysoką żywotność. Filtry minipleat produkowane są w kilkunastu rozmiarach dopasowanych do zapotrzebowania każdego użytkownika.

Filtry HEPA H13 i H14 – tam gdzie trzeba spełnić wyśrubowane normy czystości

Do wykorzystania przemysłowego wymagane są jednak filtry o stanowczo wyższej przepustowości, którą zapewniają filtry absolutne HEPA H13 i H14 . Plisy pakietu filtracyjnego są w nich równomiernie rozdzielone przez aluminiowe separatory, a wytrzymała obudowa, również sporządzona z ocynkowanej stali, jest odporna na zmiany temperatury i wilgoć, co pozwala na wydajną pracę w wymagającym środowisku (nawet do 80°C). Filtry tego rodzaju stosowane są wszędzie tam, gdzie powinno się spełnić wysokie normy czystości powietrza, jak na przykład w przemyśle elektronicznym.

Fotografia pochodzi ze strony marss.pl.

Kontakt:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46